13.01.2023

Podłoga w jodełkę – klasyczny wzór, który nie kłóci się z nowoczesnością. Zobacz, do jakich wnętrz pasuje.

Wzór drewnianej jodełki na podłodze znany jest co najmniej od 300-400 lat. Do dzisiaj wielokrotnie zmieniał swe oblicze, ewoluował i przybierał różne formy, ale nigdy nie wyszedł z mody. Jodełka wciąż zachwyca, a dzięki coraz większej dostępności różnych kolorów, formatów i wzorów materiałów, z jakich ją układamy potrafi przybrać nieoczywiste, naprawdę oryginalne oblicze. W wersji drewnianej lub drewnopodobnej nadal przywołuje nutę nostalgii i odwołań do klasycznych wystrojów wnętrz. Dlaczego tak bardzo wciąż podoba nam się ten wzór?  W jakich pomieszczeniach obecnie najchętniej wykorzystujemy ten układ? I w końcu, jak praktycznie przygotować się do ułożenia idealnej jodełki? Odpowiedzi na wszystkie te pytania zamieszczamy w dalszej części artykułu.

Obecnie chyba najczęściej spotykamy ją w wersji ułożonej z płytek ceramicznych. Ponieważ ich powierzchnia może być bardzo zróżnicowana (kolorystycznie i wzorniczo), daje to ogromne możliwości dopasowania do wnętrz w różnych stylach. Płytki drewnopodobne, które formatem przypominają prawdziwe deski (np. kolekcja Halifax od Evo Ceramika w formacie 9,2×60 cm) lub krótsze klepki parkietowe, pozwalają na ułożenie klasycznego wzoru, znanego z podłóg naszych dziadków i pięknych, tradycyjnych pomieszczeń. Ceramiczna wersja takiego układu może przybrać bardzo nowoczesny wygląd. Płytki drewnopodobne idealnie odwzorowują wygląd różnych gatunków drewna, dzięki czemu mogą swobodnie dopasować się też do klasycznego wystroju.

Drewnopodobne płytki i wzór jodełki na podłodze to klasyka, ale świetnie sprawdzi się też w nowoczesnych wnętrzach!

Wzór jodełki może występować w kilku różnych wersjach. Najczęściej spotykaną jest ta klasyczna, gdzie dłuższy bok styka się pod kątem 90 stopni z krótszym. Ta opcja najlepiej wyglądać będzie na dużych powierzchniach, np. w salonie. Inne wersje jodełki to francuska (chevron) i węgierska. Tutaj płytki na siebie nie zachodzą, a jedynie stykają krótszymi bokami pod różnym kątem (45 lub 60 stopni w zależności od układu). Taka wersja nadaje się do wykorzystania nie tylko na podłogach, ale też na ścianach (również te w mniejszym formacie, np. przypominającym cegłę) jako dekoracja.

Istnieje kilka sposobów układania jodełki. Pamiętaj, by wybrać ten, który będzie najlepiej korespondował ze stylem Twojego wnętrza.

Do jakich pomieszczeń pasuje podłoga w jodełkę?

Wybór konkretnego sposobu ułożenia jodełki z płytek ceramicznych determinuje późniejszy wygląd wnętrza. Warto jednak pamiętać o tym, że jest on na tyle uniwersalny, że sprawdzi się w różnych pomieszczeniach. W salonie będzie się pięknie prezentować na podłodze. Najlepszy efekt zrobi tu wersja drewnopodobna – przypomina prawdziwe drewno, ale jest dużo bardziej odporna na zarysowania i uszkodzenia oraz łatwiejsza w utrzymaniu w czystości. W łazience jodełkę spotkać możemy zarówno na podłogach, jak i na ścianach. Może być to wzór, który z podłogi naturalnie przechodzi wyżej (np. do strefy przy prysznica) albo zdobi ściany zupełnie niezależnie (np. w wydaniu z małymi, białymi płytkami tuż nad umywalką). Takie rozwiązanie będzie też dobre do wykorzystania w kuchni w strefie między blatem a szafkami. Jodełka sprawdzi się wszędzie tam, gdzie zależy nam na uzyskaniu klasycznego, ale jednocześnie dynamicznego i oryginalnego wzoru.

Jodełka na podłodze w salonie z pewnością wywoła niepowtarzalny efekt. Wzór ten z powodzeniem wykorzystasz też w łazience, kuchni, czy przedpokoju.

Podłoga w jodełkę – praktyczne porady

Jak układać jodełkę na podłodze? Na początku należy wyznaczyć środek powierzchni, na której pojawi się ten wzór i w tym miejscu rozpocząć układanie od łączenia płytek. Aby kąty i odstępy pomiędzy nimi były równe, dobrze jest pomóc sobie krzyżykami i kształtkami dystansującymi. Przy tego rodzaju wzorze czeka nas dość dużo docinania, dlatego warto zaopatrzyć się w odpowiednie tarcze do cięcia płytek.

Bardzo ważne jest też prawidłowe obliczenie zapasu materiału, który będzie nam potrzebny. Jodełka wymaga go nieco więcej niż klasyczne układy płytek. Jak policzyć zapas płytek w jodełkę? Dla powierzchni do 10m2 należy dodać 15% więcej produktu, który powinniśmy zakupić. Dla większych powierzchni zapas ten może być stopniowo zmniejszany, ale dodatkowo warto pamiętać o tym, by liczbę opakować lub m2 zawsze zaokrąglać w górę. To wymagający wzór, dlatego lepiej być dobrze przygotowanym.

Odpowiednie ułożenie płytek, docięcie i prawidłowe obliczenie zapasu zaowocuje piękną jodełką na podłodze lub ścianie!

Płytki ułożone w jodełkę są wyjątkowym wzorem. Kiedy chcą, potrafią stworzyć dostojne, majestatyczne wnętrze, aby innym razem wnieść do niego ciepło i przytulność. Zastosowanie takiego układu płytek tworzy ciekawą ozdobę na danej podłodze lub ścianie. Może też pomóc optycznie powiększyć wnętrze. Jodełka bardzo dobrze wygląda zarówno na dużych, jak i małych powierzchniach oraz idealnie dopasuje się do niemal każdego stylu dekoracyjnego. Nic zatem dziwnego, że jej popularność nie maleje, a kolejne odsłony kolorystyczne i wzornicze wciąż nas zachwycają!

Inne aktualności

Kategorie
This message is only visible to admins.
Problem displaying Facebook posts.
Click to show error
Error: Server configuration issue