30.10.2023

Jak układać wielkoformatowe płytki ceramiczne? Sprawdź i osiągnij nowoczesny trend w aranżacji wnętrz!

Wielkoformatowe płytki ceramiczne, zarówno na podłodze, jak i na ścianach, to obecnie jeden z najważniejszych trendów w projektowaniu wnętrz. Ich popularność wynika nie tylko z imponujących rozmiarów (nawet 120×120 cm!) i pięknych wzorów, ale również z wielu praktycznych zalet. Tak duże płytki łatwo utrzymać w czystości, a ich wytrzymałość nie ustępuje mniejszym formatom. Część inwestorów obawia się jednak, że duże płytki mogą przysporzyć im kłopotów podczas aranżacji i montażu. Nic podobnego! Oba te procesy są podobne, jak w przypadku płytek o mniejszych rozmiarach, jeśli tylko przestrzega się kilku ważnych zaleceń i wskazówek. W dalszej części artykułu powiemy, dlaczego warto zainwestować w płytki wielkoformatowe, a także podpowiemy, jak prawidłowo je układać oraz na jakie kwestie techniczne należy zwrócić uwagę, by cieszyć się ich eleganckim i szykownym wyglądem przez długie lata.

Płytki wielkoformatowe – czy warto?

Oczywiście! Wielki format płytek ma kilka niepodważalnych zalet, za które szczególnie cenią je użytkownicy. Większe płytki to jednocześnie mniej spoin i fug. To wzmacnia poczucie przestrzeni we wnętrzu i sprawdza się idealnie, jeśli zależy nam na optycznym powiększeniu wnętrza. Mniej fug to również mniej miejsc, gdzie potencjalnie będą gromadziły się zanieczyszczenia. Duże płytki zdecydowanie łatwiej utrzymać w czystości. Poza tym, są one bardzo odporne na zużycie i uszkodzenia, dlatego można je też układać w miejscach o dużym natężeniu ruchu. Wielki format to także duża elegancja – wygląd takiej okładziny wnosi do pomieszczeń dużo klasy, a nawet nieco luksusowego charakteru. Całość wygląda bardzo nowocześnie, ale przy doborze odpowiedniego wzoru można nadać wnętrzu również bardziej klasyczny styl. Ten uniwersalizm i ponadczasowy szyk to kolejne cechy, za które tak bardzo lubimy wielkoformatowe płytki.

Jak układać płytki wielkoformatowe?

Jest to produkt zdecydowanie uniwersalny. Przy zachowaniu odpowiednich parametrów (np. antypoślizgowości i odporności na ścieranie) możemy ich użyć zarówno na ścianach, jak i na podłogach. Niektóre z płytek wielkoformatowych (te mrozoodporne) można też stosować na zewnątrz. By w pełni wykorzystać tę wielofunkcyjność oraz cały potencjał, jaki daje nam wielki format, należy odpowiednio przygotować się i wykonać proces układania i montażu płytek. Na co zwrócić wtedy szczególną uwagę i o czym pamiętać?

  • Dobre rozplanowanie

To pierwszy krok, który zdecydowanie ułatwi nam wykonanie późniejszych. Warto dokładne i skrupulatnie zaplanować, jak płytki zostaną ułożone na ścianie lub na podłodze. Unikniemy wtedy niepotrzebnego marnowania materiału, a dodatkowo osiągniemy dokładnie taki efekt estetyczny, o jaki nam chodziło. Przy planowaniu mamy możliwość eksperymentowania z różnymi układami (np. kładzenie w pionie lub poziomie, łączenie formatów itp.), dopasowując finalny wygląd ściany lub podłogi do całej aranżacji i stylu pomieszczenia. Pamiętaj, by zacząć układanie płytek na podłodze od najbardziej widocznych miejsc, a tych na ścianie – od góry. To sprawi, że cięte elementy pozostaną jak najmniej widoczne.

  • Przygotowanie podłoża

Wielkoformatowe płytki wymagają minimalizacji różnic i nierówności podłoża. Dlatego idealne będzie możliwie płaskie oraz stabilne. Jeśli tylko zajdzie taka potrzeba, nie wahaj się przed dodatkową inwestycją związaną z poziomowaniem i wyrównaniem podłoża, np. za pomocą wylewek samopoziomujących. To najlepszy sposób na uniknięcie pęknięć w płytkach. Przed położeniem płytek podłoże należy dokładnie wyczyścić oraz zlikwidować elementy, mogące zmniejszać przyczepność.

  • Wybór Kleju

Dla płytek wielkoformatowych niezbędny jest odpowiedni klej. Zazwyczaj wymagane jest stosowanie elastycznego kleju (np. klasy S1), który jest w stanie przeciwdziałać ewentualnym naprężeniom spowodowanym przez zmiany temperatury czy wilgotności – tym większe przy płytkach wielkoformatowych. Jeśli układamy płytki na ogrzewaniu podłogowym lub w miejscu, które narażone jest na silne i długie oddziaływanie słońca lub innego źródła ciepła, również dobierzmy odpowiedni do takich powierzchni klej (np. klasy C2S1 lub C2S2). Na podłożach o mniejszej przyczepności warto wybrać klej, który będzie ją zwiększał (np. klasy C2 lub C2S1). Na ścianach z kolei najlepiej sprawdzą się zaprawy o ograniczonym spływie (np. oznaczone literą T). Pozwolą one swobodnie układać płytki od góry ściany, bez ryzyka niepotrzebnych przesunięć spowodowanych ich ciężarem.

  • Fugowanie

Dobór szerokości fugi do płytek wielkoformatowych ma duże znaczenie. Można zdecydować się na klasyczne fugi (te szersze, powyżej 5mm) lub te o minimalnej szerokości (najczęściej ok. 2 mm). Wielkość fugi oraz jej kolor będzie determinował końcowy efekt estetyczny w pomieszczeniu. Warto pamiętać, że im mniejsza fuga, tym powierzchnia płytek wielkoformatowych będzie wydawała się bardziej jednolita i optycznie powiększała wnętrze. Jeśli zależy nam na takim właśnie wyglądzie podłóg lub ścian, najlepiej sięgnąć po płytki rektyfikowane.

  • Profesjonalna Instalacja

Mimo wszystkich wspomnianych tu wskazówek, by być pewnym trwałości i solidności efektu, warto powierzyć układanie płytek wielkoformatowych profesjonalnym fachowcom. Doświadczenie w tego typu pracach pozwoli im odpowiednio wyeliminować ewentualne błędy (np. krzywizny podłoża lub odchylenia w formatach płytek), precyzyjnie dociąć płytki i zastosować najlepsze materiały chemii budowlanej. Takie podejście to klucz do osiągnięcia oczekiwanego, imponującego efektu.

Płytki wielkoformatowe to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy pragną nadać swoim pomieszczeniom nowoczesny i elegancki wygląd. Dzięki nim można optycznie powiększyć wnętrza, zachować trwałość i łatwość utrzymania w czystości. Jednak pamiętajmy, że by cieszyć się takim efektem, najważniejsze jest staranne przygotowanie podłoża, odpowiedni klej, profesjonalna instalacja i przestrzeganie praktycznych wskazówek. Jeśli o to zadbamy, to finalny wygląd wnętrza z pewnością zachwyci każdego, kto będzie w nim przebywał.

Inne aktualności

Kategorie
This message is only visible to admins.
Problem displaying Facebook posts.
Click to show error
Error: Server configuration issue