05.02.2024

Sztuka kombinacji, czyli jak łączyć różne kolekcje w jednym pomieszczeniu

Producenci i sprzedawcy płytek ceramicznych przygotowują dla swoich klientów kompleksowe rozwiązania. Wybierając daną kolekcję do dyspozycji mamy często zarówno płytki ścienne, jak i podłogowe, a także dodatkowe dekoracje, czy elementy wykończeniowe (np. listwy lub cokoły). To niemal gotowe rozwiązania aranżacyjne. Z drugiej strony jednak bogata oferta w portfolio sklepów pozwala klientom na tworzenie oryginalnych i niepowtarzalnych aranżacji. Czy można w jednym pomieszczeniu dowolnie łączyć różne kolekcje i płytki? Oczywiście! Jeśli tylko zachowasz odpowiedni balans kolorystyczny i wzorniczy, a także będziesz przestrzegać prostych zasad związanych z aspektami technicznymi, to osiągniesz zachwycające efekty wizualne! Jak łączyć płytki z różnych kolekcji? Podpowiadamy (i inspirujemy!) w dalszej części artykułu.

Czym różnią się od siebie płytki?

Rodzajów płytek ceramicznych jest naprawdę dużo. Na pierwszy rzut oka widzimy przede wszystkim różnice w kolorach i wzorach. Wybierać możemy spośród płytek monokolorowych, tonalnych, czy z odzwierciedleniem konkretnego motywu (np. drewna, kamienia lub betonu). Płytki mają też różne formaty – od małych (np. w formacie cegiełek lub w kwadracie 30×30 cm), po standardowe i najczęściej wybierane (np. 60×60 cm) aż po płytki wielkoformatowe (np. 60×120 cm czy 120×120), które mogą nawet osiągać wymiary przekraczające 1 metr na każdym z boków! Jeśli zamierzasz łączyć płytki z różnych kolekcji, warto dokładnie dobrać do siebie formaty, ale również zwrócić uwagę na ich grubość. W zależności od technologii produkcji może się ona różnić nawet o kilka milimetrów. Trudno zniwelować takie różnice na większych powierzchniach, dlatego to ważny parametr do sprawdzenia.

 

Jak łączyć ze sobą płytki? 6 najpopularniejszych możliwości

Kiedy jesteś już zdecydowany na konkretne formaty, grubość płytek została odpowiednio dopasowana, pozostało zaaranżować wybrane pomieszczenie. Jakie rozwiązania wybierane są najczęściej? Zobacz i zainspiruj się!

Propozycja 1: płytki gładkie + wzorzyste

To zdecydowanie najbardziej lubiana opcja. Zestawienie gładkich, jednokolorowych płytek z wyraźnym wzorem pozwala na ciekawe wyeksponowanie wybranej strefy pomieszczenia i stworzenie niebanalnego efektu wizualnego. Połączenie mogą być różne, jednak najczęściej stosuje się jasną bazę (np. białe, beżowe lub jasnoszare płytki) i do nich dopasowuje wzór współgrający odcieniem, ale zdecydowanie bardziej odważny kolorystycznie, jak i wzorniczo.

Propozycja 2: płytki strukturalne + gładkie

Takie połączenie zyskało na popularności, kiedy na rynku zaczęło pojawiać się coraz więcej płytek z efektem 3D. Wypukłe struktury tworzą niezwykle ciekawe efekty geometryczne. Dodatkowe oświetlenie punktowe skierowane na taką powierzchnię wzmacnia wizualne doznania i zamienia ściany w miejsce oryginalnej gry światła i cienia. Jeśli decydujesz się na takie połączenie, możesz pozostać w obrębie tylko jednej kolorystyki, ale możesz też dodatkowo podkreślić strukturę wyraźniejszym kolorem lub wzorem.

Propozycja 3: kontrastowe, nieoczywiste wzory

To opcja dla odważnych! Efekt jednak może być naprawdę niepowtarzalny. Tutaj można ze sobą łączyć wyraźne wzory w różnych odcieniach, tworząc tzw. powierzchnie patchworkowe. Świetnie sprawdza się to przy małych formatach płytek. Jeśli chcesz zastosować większe płytki, wybierz takie o różnych wzorach, łącząc np. wzór geometryczny i kwiatowy, czy też wzory prostych linii z falami. Pamiętaj, żeby zachować umiar kolorystyczny w płytkach bazowych, by finalna aranżacja nie była zbyt przytłaczająca i krzykliwa.

Propozycja 4: różne formaty na ścianie i podłodze

Czy takie połączenie jest możliwe? Jak najbardziej! Formaty płytek, nawet jeśli posiadają ten sam kolor lub wzór, nie muszą być takie same na podłodze i na ścianie. Niektórzy uważają wręcz, że nawet nie powinny. Zróżnicowanie formatów płytek między podłogą a ścianą pozwoli dodatkowo rozdzielić obie powierzchnie. Kwadratowe płytki na podłodze pomogą w zachowaniu równowagi pomieszczenia, a prostokątne na ścianie mogą optycznie powiększyć wnętrze. Odwrotna kombinacja nada ten sam efekt, ale przeciwnym powierzchniom.

Propozycja 5: różne formaty w obrębie ściany lub podłogi

Łączenie płytek o innych formatach w ramach danej ściany lub podłogi to ostatnio bardzo popularne rozwiązanie. Kwadraty z prostokątami, czy też większe i mniejsze prostokąty tworzą ciekawy efekt. Można go dodatkowo podkreślić kontrastowymi fugami lub układaniem płytek prostopadle do siebie (dłuższy bok prostokąta stykający się z krótszym drugiej płytki). Takie rozwiązanie z pewnością przełamuje monotonię wzoru i świetnie pasuje do nowoczesnych wnętrz.

Propozycja 6: różne motywy

To znane i lubiane od dawna rozwiązanie! Są motywy, które wspaniale ze sobą współgrają, dlatego tak chętnie się po nie sięga. Drewno i białe płytki, marmur i drewno, czy też motyw betonu i monokolorowe płytki to pewne i zawsze efektowne duety. Konkretne zestawy możesz dobrać do stylu wnętrza i w ten sposób podkreślić jego klimat. Różne motywy pozwolą też na interesujące wyodrębnienie stref pomieszczenia, np. w białej łazience idealnie odnajdzie się drewnopodobna strefa prysznicowa, a w szarej kuchni – płytki odwzorowujące marmur w przestrzeni między blatem a szafkami.

 

Łączenie płytek może zaowocować nieoczywistym, pięknym i oryginalnym efektem. Jeśli tylko będziesz pamiętać o wspomnianych wcześniej aspektach technicznych to poza doznaniami wizualnymi, zagwarantujesz sobie również wytrzymałe i odporne na wiele czynników powierzchnie. Zachęcamy do uwolnienia kreatywności i swobodnego łączenia płytek ceramicznych w stylu zgodnym z Twoim gustem i potrzebami!

Inne aktualności

Kategorie
This message is only visible to admins.
Problem displaying Facebook posts.
Click to show error
Error: Server configuration issue